مسئولیت‌های فرهنگی در آموزش الکترونیکی

در آخرین روز ماه گذشته، نخستین نشست بررسی پیش‌نویس استاندارد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای آموزش در محیط مجازی به همت گروه تخصصی آموزش الکترونیکی این وزارتخانه برگزار شد و هر یک از اعضای گرتا به بیان دیدگاه خود درباره یکی از جنبه‌های این موضوع پرداختند.
بنده نیز با موضوع «لوازم و مسئولیت‌های فرهنگی در مدیریت آموزش الکترونیکی» سخنانی ارائه کردم که فایل اسلاید آن را در اینجا تقدیم می‌کنم.

 

نکته اصلی عرایض بنده این بود که با توجه به ویژگی‌های فضای مجازی و فرصت‌ها و تهدیدهای فراوانی آن در زمینه‌های فرهنگی و اخلاقی، لازم است مراکزی که دوره‌های آموزشی خود را در این فضا ارائه می‌دهند، به مسئولیت‌ها و وظایف مضاعفی که در جنبه‌های فرهنگی اجتماعی بر دوش آنان می‌آید توجه داشته باشند و ساز و کار لازم را در این زمینه پیش‌بینی کنند.

این در حالی است که متأسفانه اغلب مراکز آموزش الکترونیکی کشور به همان وظایف اندک فرهنگی که معمولاً در دوره‌های حضوری مرسوم است نیز توجه ندارند و تعهداتشان در قبال فراگیران را در تأمین زیرساخت‌های فنی و آماده‌سازی محتوای آموزشی منحصر می‌کنند و به مفهوم گسترده تعلیم و تربیت و تفاوت آن با آموزش توجه ندارند.

در بخش پایانی این اسلاید، راه‌کارهایی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و تربیتی در فضای مجازی و محیط آموزش الکترونیکی ارائه شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *