جلسات آن‌لاین شرح کتاب توحید صدوق (ره)

معرفی:

چند سالی است با گروهی از دانشجویان دانشکدۀ مجازی علوم حدیث و دیگر علاقه‌مندان مباحث حدیثی و اعتقادی، برنامه‌ای مستمر را برای انس با متن احادیث اعتقادی اجرا و تقریبا هر هفته جلساتی را به صورت آن‌لاین برگزار می‌کردیم. در این جلسات، به شرح و تفسیر احادیث نورانی کتاب توحید صدوق می‌پرداختیم و از بحث و گفتگوی شرکت‌کنندگان در جلسه برای تحلیل و فهم بهتر محتوای این متون مقدس بهره می‌گرفتیم.

پس از مدتی دور جدید این جلسات را با شیوه‌ای نو آغاز کردیم. در این شیوه، مبنای کار، فعالیت گروهی و مشارکت اعضا در تکمیل جدولی بود که برای تنظیم ساختار و طبقه‌بندی مباحث کتاب پیشنهاد شده است. برای این منظور، بخش‌هایی از احادیث کتاب به هر یک از اعضای فعال گروه واگذار می‌شد تا با تفکیک عبارت‌های آن، جایگاه هر عبارت را در ساختار جدول مباحث پیشنهاد دهد و دریافت‌های خود را از آن عبارت بیان کند. این پیشنهادات در جلسات هفتگی مورد بحث و بررسی قرار می‌گرفت و به‌تدریج، جدول ساختار مطالب کتاب تکمیل می‌شد. این شیوه علاوه بر آن که به فهم معارف بلند توحیدی این احادیث بسیار کمک خواهد کرد، زمینۀ تولید محصولاتی علمی را در قالب‌هایی چون کتاب، نرم‌افزار و پایگاه اینترنتی فراهم می‌آورد.
البته مدتی است به دلیل تغییرات مدیریتی در دانشکده مجازی علوم حدیث و نیز اشتغالات دیگری که دارم این جلسات تعطیل شده است. امیدوارم در آینده‌ای نزدیک بار دیگر توفیق یابیم در محضر احادیث نورانی اهل بیت قرار گیریم و چنین برنامه‌هایی را بار دیگر اجرا کنیم.

اهداف آموزشی:

  • آشنایی بیشتر با مباحث و استدلال‌های توحیدی به عنوان مهم‌ترین موضوع اعتقادی؛

  • شناخت نگاه ویژۀ توحیدی اهل بیت (علیهم‌السلام) و درک تفاوت آن با مکاتب دیگر؛

  • انس با متون احادیث و آشنایی با متون کهن اسلامی؛

  • تسلط بیشتر نسبت به متن‌خوانی عربی و نکات صرفی، نحوی و بلاغی؛

  • ایجاد فضای بحث و گفتگوی اعتقادی و زمینه‌سازی برای مشارکت همگانی در این مباحث؛

  • بهره‌گیری معنوی از نکات اخلاقی و نورانیت معارف اصیل اسلامی.

 تالار جدول ساختار مباحث کلاس مجازی
    فایل صوتی جلسات قبل نرم‌افزار ال‌فور

مسیر فناوری اطلاعات کلیه حقوق مادی و معنوی برای نویسنده محفوظ است.

پشتیبانی